Korona için yeterli önlem alınıyor mu?

Corona Virüsü – Yeterli Önlem Alınıyor Mu?

Tarihe imzasını attıracak yeni bir virüs, Corona (Vuhan Virüsü). Ocak 2020 tarihinde ortaya çıkan ve her geçen gün bulaşma hızı iki katına çıkarak devam eden bir virüs çeşidi diyebiliriz. İki hafta içinde koskoca kentlerin karantina altına alınmasına neden olabilecek bir güçte. Ortaya çıkmasının ardından 2 haftada karantina önlemlerine rağmen virüs binlerce kişiye bulaşmış ve 50 den fazla kişinin ölümüne yol açmıştır.

                Virüs 2009 yılında rastladığımız domuz gribini bize hatırlatıyor. Dünya genelinde panik oluşturan virüs ortalama 280 bin ölüme neden olmuştur. İnsan hayatını sınayan bu virüslere geçmişteki en büyük salgınlardan biri olan Veba (Kara veba) dır. 1350 yıllarında tahmini 50 milyondan fazla ölüm ile sonuçlanmış ve neredeyse 2. Dünya savaşındaki toplam ölüm sayısı ile aynıdır.

                Bu tür salgın vakaları insanlık tarihi boyunca devam ettiği gibi bundan sonraki yüzyıllarda da devam edecektir. İnsanların beslenme ve temizliğe verdikleri önem burada altın kural kabul edilebilir. Salgın vakaları genellikle Afrika ve Asya kıtalarında meydana gelmesinin nedenlerinden biride buradaki sağlıksız beslenme ve yeteri kadar temizliğe önem verilmemesi gösterilebilir.

                Virüsün tedavisi ve önleminin henüz bulunmadığı şu anki durumlarda ülkelerin ve yönetimlerin kesinlikle ciddi anlamda tedbir almaları gerekmektedir. Dünya sağlık örgütü durumu şimdilik ciddiye alsa da henüz alarma geçmiş durumda değil. Tabi ki alarma geçmesi için belirli oranların üzerine çıkılması bekleniyor, ama burada sadece iş sağlık örgütlerine değil ülke yönetimlerine de düşüyor. Gerekirse kıtalar ve ülkeler arası seyahatlerin geçici olarak durdurulması gerekir. Bu durum her ne kadar maddi ticaret kayıpları yaşatsa bile ileride yaşanabilecek önü alınamayan insan ölümlerinin artışından çok daha önemli konudur diyebiliriz.

Veba Salgını

                İnsanoğlu bilim ile birlikte geçmişten günümüze birçok salgının ve hastalıkların çaresini bulmuştur. Bu süreçler bazen birkaç haftada, bazen ise yıllar sürmüştür. Eski tarihte yaşanan salgın hastalıkların suçlusu bazen doktorlar gösterilmiş ve bu nedenle yüzlerce doktor öldürülmüştür. Günümüzde toplumda artık bu kadar uçuk düşünceler olmasa da aşı karşıtı görüşler gibi bilim dışı toplumsal hareketler oluşturmadan önce halkın doğru ve açık bilgiler ile aydınlatılması gereklidir. Bilginin ulaşmadığı yerde acı sonuçlar kendini göstermeye devam edecektir. Bireyleri etkileyen bazı yanlışlar bir sonraki süreklerinde toplumları da etkileyecektir.

Bilim var ise hayat var, gelecek var..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir