CyberTruck ile Kübik Çizgiler

CyberTruck ile Otomotiv Sektörünün Tasarım Çizgilerine Başka Bir Bakış

Dünyadaki bir çok üretici devi şirketler, çıkardıkları ürünlerin tasarımlarına her modelde farklı dokunuşlar yaparak kullanıcıların ilgisini çekmek için yarışırlar. Bu tasarım dokunuşları genellikle başka bir rakip modele benzer ve alışılagelmiş çizgileri bozulmadan yapılırlar. Otomotiv üreticileri, bu tasarım noktalarında risk almaktan ve bu çizginin dışına çıkmaktan daima çekinmişlerdir. Bu çizgiyi bozan ve geçtiğimiz gün lansmanı yapılan Tesla’nın CyberTruck modeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

CyberTruck ile Kamp

Tasarıma baktığımız zaman kendi klasmanında yada herhangi bir klasmandaki hiçbir taşıta benzemiyor. Tesla tamamen özgün bir tasarım yoluna gitmiş ve kullanıcıların alışılagelmiş beklentisini kırmak için ortaya Pickup (Kamyonet) tasarımını risk alarak ortaya koymuş. Aslında CyberTruck demeliyiz. Yuvarlak hatlar yerine tamamen köşeli hatlarla donatılan tasarım aslında bir çok otomotiv devinin de yapabileceği basit bir yapıda diyebiliriz. Ama bunun gibi belki yüzlerce konsept tasarım yapılmış olabilir, ama bu tasarımı sunabilme riski ve gerçek hayata geçirebilme işin önemli noktasıdır.

Elan Musk şirketi olan Tesla daha önce çıkarmış olduğu Model S, 3, X ve Model Y serilerinin de başka hiçbir araca benzer olmayışıyla dikkati çekmiştir. Her ne kadar CyberTruck gibi fütüristik ve kübik bir tasarım çizgileri olmasa da müşteriler tarafından bu farklılık ilgi çekici olmuştur.

Elan Musk’ın tasarım yönünü ticaret önceliğinden ziyade sürekli kendi hedeflerine ve hayallerine ulaşmak için kullanmıştır. Daha önceden çılgın adam olarak nitelendirilen kişiliği, şimdilerde teknolojiye yön veren ve yenilikçi çalışmalarla adını tüm dünyaya duyurmayı başaran biri olmuştur. SpaceX in ilk zamanlarında yaşadığı başarısızlıklar şimdi yaptığı çalışmaların başarısına imkan oluşturmuş, uzayı daha kolay ulaşılabilir noktaya getiren uzay ajansı olmuştur.

CyberTruck Body (Karoser)

Başarı için atılan adımlar sırasında karşılaştığımız başarısızlıklar, başarılı noktaya ulaşabilmek için birer basamak olduğunu görebiliriz. Kullanılan teknolojik deneyimlere örnek verirsek; SpaceX’in gövdesini oluşturan metal malzemenin CyberTruck da kullanılarak tamamen farklı ve bir uçak gövdesi tasarımına benzer bir mühendislik kullanarak yapılması, teknolojiyi ve bilimi tekrar yorumlayarak aynı zamanda biraz tecrübe katarak bir Elan Musk olmak mümkün olabilir.

Kafa karıştırıcı bu tasarım daha şimdiden 150 bin adet ön sipariş almış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir