Yapay Zekanın Evrimi

Yapay Zekanın Gelişen Teknoloji İle Evrimi

Son yılların popüler konularından biri olan yapay zeka, teknolojinin evrimi ile birlikte yaşam alanımızda artarak yer bulmaya devam ediyor. Bilim ve teknolojinin bir araya getirdiği yapay zeka, bir çok kişinin ilgi alanına girmeye başladı.

Yapay zeka, bilgisayar kontrolündeki yazılımsal ve donanımsal bir robot yapısının, insanlara benzer şekilde çeşitli faaliyetleri yerine getirebilme kabiliyeti denebilir.

Yapay zekanın başlangıcı 1942’lere Alan Turing’in “Turing Machine” icadına kadar gitmektedir. Sadece bir insanın yapabileceği hesaplama ve şifre kırma işlemini bir makine devraldı. Hemde bir insana göre çok daha hızlı şekilde görevini yapabiliyordu. Yapılan bu adımla birlikte günümüzde bahsettiğimiz yapay zekanın ilk adımları atılmış oldu.

Robot Shakey

Yapay zekanın bir sonraki adımı Robot Shakey oldu. 1969 da karşımıza çıkan bu taşınabilir robot üzerinde bulunan sensör ve kamera ile rotasını oluşturup manevra kabiliyeti ile kendisi ilerleyebiliyordu. Akıllı robot kavramı Shakey ile başlamış oldu.

1990’lı yıllara kadar gelişimi maddi yatırımsızlık nedeniyle duraklayan yapay zeka, bilim insanı olan Rodney Broks ile gelişim yapısını değiştirme planı ile tekrar canlanmaya başladı.

1997 yılında Deep Blue satranç bilgisayarı ilerlemeyi devam ettiren adımlardan bir diğeri oldu.

Yapay zakanın artık ticari güçler elinde ilerleyeceği dönemler başlamıştı. iRobot şirketi, 2002 yılında otonom elektrik süpürgesi Roomba’yı tanıttı. Üzerindeki sensörler ile evin temizliğini yapabilen robot, artık evimize kadar giren insanın günlük görevlerini elinden alabilecek bir yapıya bürünmüştü.

ABD ordusu yapay zekadan faydalanabilecek bir adıma imza atmıştı. BigDog ve PackBot gibi robotlar bir çok noktada ordu tarafından kullanıldı.

Robotlar artık tüm mekanik fonksiyonları yerine getirebilir hale gelmişti. Beklenti artık düşünebilir ve yorumlayabilir yapay zekaya sahip bir sistemdi.

Google ve Apple tarafından geliştirilen yazılımlar konuşma tanıma gibi fonksiyona sahip yapay zeka kullanımı geliştirdi. 2012 yılında çıkarılan Apple’ın Siri yapay zeka uygulaması artık sistemin arkasında bir insan varmış gibi konuşabileceğiniz bir haldeydi. Artık yapay zeka cebimizdeki bir arkadaştı.

Yapay zeka teknolojisine sahip, otonom araç

Yapay zeka artık mekanik fonksiyonların dışında hesap yapabilir ve belli veriler dahilinde karar verebilme zekasına ulaştı. Bu noktada tüm bu fonksiyonların kullanıldığı ve Endüstri 4.0 ile Tesla markasının ilk otonom aracı ortaya çıktı. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insansız kendi kendine gidebilen araçlar mümkün olmuştu.

Yapay zeka artık temizlik robotlarından arabalara, evimizdeki çamaşır makinesine kadar ulaştı. İnsan yaşamını çevreleyen yapay zeka, artık başka sorunlara insanları taklit edebilme noktasına geldi. Nvidia şirketinin geliştirdiği yazılımlar ile video üzerinde kusursuz yüz nakli ve yapay zeka tarafından oluşturulan (gerçekte olmayan) yüzler oluşturuldu.

Yapay zeka heyecanlandırıcı noktadan düşündürücü veya bazen ürkütücü noktalara doğru gitmeye başladı. Yapay zeka emniyet güçlerinin yardımcısı olarak kullanılırken, şimdi suçlular tarafından sahte yüzler ve görüntüler oluşturabilir noktalara geldi. Bu durum artık yasaların bile tekrar gözden geçirilmesine ve yapay zeka etkilerinin ele alınarak düzenlenmesine kadar geldi.

Hayat 1950’ler gibi değildi. Konuşurken yapay zekanın bizi dinlediğini yada ortamdaki kamera ile gözlediğini biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir