Tesla ve Edison ile Elektrik Çağı

Tesla ve Edison ile Elektrik Çağı

Bilim dünyasında iz bırakan ikili, Nikola Tesla ve Thomas Alva Edison elektrik kavramında yazarak bitiremeyeceğimiz buluşlar ve araştırmalara yer vermiştir. Her ne kadar bu iki ismi biliyor olsak da, hangisinin elektriği yada ampulü icat ettiğine karar veremediğinizi biliyorum.

Bu karışıklığın sebebi iki bilim insanının da aynı buluşlar üzerinde yaptığı çalışmalar ve ilerlemelerin neden olduğu söylenebilir. İlköğretimden, doktora tezlerine kadar karşımıza çıkan ikilinin bu kafa karıştıran ve aklımızda soru işareti bırakan farklarına birlikte göz atalım.

Milan Ohio doğumlu Thomas Alva Edison, 8 yaşında ilköğretiminden uzaklaştırıldıktan sonra kendi evlerinin kilerinde kimya laboratuvarı kurmuştur. Elektrik akımı elde etmeye yönelik deneyler yapan Edison, 1868 yılına kadar telgrafhanede çalıştı.1868 de kurduğu atölye başarılı olmayınca New York‘a taşındı. 1879 yılında kömürleştirilmiş iplikten ampülü icat etti bir yıl önce birbirlerinden habersiz İngiliz bilim insanı Joseph Wilson Swan da bir ampül icat etmiştir. İcadın Edison adıyla anılmasının sebebi, evde kullanıma hazır ve ticari satışı yapmış olmasıdır. Edison ve Swan bir yıl sonra “Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi” kurdular.1883 yılından Edison ilk kez günümüzde kullanılan akkor ampulü icat etti. 

AC ve DC Elektrik Aktarımı

1884 yıllarında New York’a taşınan Tesla ise çalışmalarına Edison ile devam etti. Alternatif akım ile ilgilenen Tesla, Edison’un buluşlarına çekinceli durması nedeniyle yollarını ayırdılar. Edison elektriğin ABD’de evlere ulaşmasını sağlayan ilk kişi olmuştur. Ama Edison’un kullandığı Doğru Akım yöntemi pek verimli değildi. Tesla jeneratörler ve elektrik motorlarıyla çalışmalar yaparak alternatif akımı geliştirdi. Günümüzde de kullanılan bu teknikle elektriği çok uzaklara ucuz bir şekilde taşınması sağlanabiliyordu.

Tesla motorlar ve transformatörlere ilişkin patentlerini 1885 yılında George Westinghouse ’a sattı. Alternatif akımı yaygınlaştırmaya çalışan Tesla ve Westinghouse, doğru akımda ısrar eden Edison’a büyük rakip oldu. “Akım Savaşları” olarak tanınan bir ticari savaşa dönüştü.

Chicago’da 1893 yılındaki fuarda Tesla ve Westinghouse, Edison’a kıyasla daha düşük teklif vererek Fuardaki Elektrik Pavyonu ’nu aydınlatarak tüm dünyaya alternatif akımın başarısını duyurmuş oldular. Zaman içinde doğru akım sistemi terk edilerek yerini alternatif akıma bıraktı.

Niagara şelalesinin tribünleri

Tesla’nın çocukluk hayallerinden biri olan Niagara şelalelerinden elektrik üretim projesi gerçekleşmiş oldu.

Bunun gibi büyük buluşlarda farklı noktalardan farklı yöntemler kullanarak, aynı anda başka bir kişinin benzer icada ulaşma teknikleri, buluşu tam olarak bir bilim insanı ile adlandırma yapılamayacağının nedenlerinden sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir