Pusula ve Güney Kutbu

Pusulanız Güney Kutbunu Göstebilir Mi?

Pusula güney kutbunu gösterebilir mi? Dünya’nın manyetik alan değişimi ile bu mümkün.

İnsanların yaşamları boyunca yön bulma ihtiyacı kendini göstermiştir. Antik çağlara dayanan yön bulma yöntemleri sanılanın aksine manyetik alan ile değil güneş, ay ve yıldızların konumları ile saptanmıştır. Tabii ki bu yöntemde sağlıklı sonuç almak için iyi derecede astronomi bilgisi gerektiriyordu. Günümüzde pusulalar sizden herhangi bir bilgi beklemiyor.

Yönümüzü bulmamızı sağlayan manyetik alan olmasaydı, günümüzde kullandığımız teknolojinin çok geride kalacağını bilmelisiniz. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir; Peki GPS sistemi için kullandığımız uydular ile navigasyon cihazları yönümüzü göremez miyiz? Dediğinizi duyar gibiyim; Tabii ki uydular yeryüzündeki konumunuzu saptayabilir, ama hangi yönde ilerlemeniz gerektiğini dijital pusula yani manyetik alan sistemini kullanmak zorundadır.

Dünya’nın Manyetik Alanı – Manyetosfer

Manyetosfer adı verilen bu manyetik alan, yeryüzündeki hayat için çok fazla öneme sahiptir. Manyetik alan bize yönümüzü bulmamız haricinde daha önemli bir hayati özelliği ile öne çıkıyor. Güneş rüzgarları yani proton, elektron ve alfa parçacıklarının dünyaya ulaşmasını engelleyerek bizi korumaktadır.

Dünya’nın manyetik alan oluşturmasını sağlayan çekirdeğinde bulunan sıvı (eriyik) haldeki manyetik magma tabakasıdır. Bu eriyik tabaka yüzyıllar içerisinde dünya üzerindeki kutupların yer değiştirmesine neden olmaktadır. Bundan binlerce yıl geçmişe gittiğimizde pusulanın bildiğimiz kuzey kutbunu değil, güneyi gösterdiğinizi ve bu değişimi defalarca yaşadığımız araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Günümüzde tekrar yaşanacak manyetik değişim, dünyamız için kaosa dönüşebilir. Cep telefonları, uçaklar, savunma sistemleri gibi aklınıza gelebilecek sayısız teknolojik aletin bir anda çöp olabileceği bir noktadan bahsediyorum.

Bilmenizde fayda var; Belki bir yerlerde elinizde pusula ile çölde veya ormanın derinliklerinde kalırsanız, bilin ki elinizdeki pusula tam olarak kuzey kutbunu göstermeyecek. Yeryüzünde bulunduğunuz noktaya göre doğruluk payı sürekli değişecektir.

Bir daha ki sefere doğada yeni yerler keşfetmeyi planlıyorsanız, yön bulma konusunda kısa teknik bilgiler öğrenmeden yola çıkmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir