Yeni Nesil Doğa Katliamı - Kullan At Ürünler

Yeni Nesil Doğa Katliamı! – Kullan At Ürünler..

İnsan yaşamına etkisi tartışılamaz olan doğa, bizi (insanoğlunu) tanıdığına pişman olduğunu hissediyoruz. Belki siz doğayı katletmiyorum diyor gibisiniz ama fazlasıyla yanılıyorsunuz. Bunu sizin bir çevreci ve doğa dostu olduğunuzu bilerek söylüyorum.

Neden mi? Marketlerde plastik poşet almıyor, plastik şişenizi geri dönüşüm kutusuna, kullanılmış pilleri atık pil kutusuna atıyor veya fosil yakıtlı araba yerine elektrikli araç kullanıyor olabilirsiniz. Bunlar sizi doğayı koruyormuş gibi gösterebilir ama üzülerek söylüyorum yanılıyorsunuz. Marketten almadığınız plastik poşet, doğaya bıraktığınız plastik ambalajların %10’unu veya kullandığınız elektrikli arabanın harcadığı elektriği yine fosil yakıt kullanarak elde edilmesi gibi durumlar, doğayı korumanın gerçekten uzakta olduğunun nedenleri arasında. 

Aslında bu sorunu bireysel olarak çözmek neredeyse imkansız. Hele ki kapitalist sistemin bize kolaylık diye sunduğu kullan at ürünler, bizim tembellik açığımızı yıllardır kullanarak devam ettiğini söylemek istiyorum. 

Geri dönüşüm konusuna değinirsek, hiçbir şey sandığınız gibi değil. Geri dönüşüm için gittiğini sandığınız plastik ambalaj atıkları, geri dönüştürme İşlemleri sıfır üretimden daha maliyetli olduğundan dolayı gelişmemiş ülkelere gönderiliyor. Halbuki atık ülke veya kıta değiştiriyor.

Kimse sizi eskiye, daha zorlu gibi görünen ama sağlıklı aynı zamanda çevreci olana dön diyebilir mi? Kullan at tıraş bıçağı, hazır bebek bezi, ıslak mendil veya kullan at bardaklar. Kulağa ne kadar kullanışlı geliyor öyle değil mi? 

İnsanlar ihtiyacını karşılayacak ürünler alırken genellikle fiyat-performans kıyaslaması yapar ve alışverişini sonlandırır. Oysa ki aldığı elektronik, mobilya veya bir otomobilin üretilirken doğaya ne kadar zarar verip vermediğini kıyaslamaz. Henüz bunların hesabını yapmıyorken birde ürünün kullanımının tamamlanması ve atılması evresine hiç girmek istemiyorum.

Size her zaman bilmeniz gereken bilgi verildiğinden bu sorunların farkında olmamış olabilirsiniz. Kolay olan her şey arkasından başka zorluklar bırakır. 

Doğa var ise insan var, bilim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir