Radyasyon Sizi Hayatta Tutabilir Mi

Radyasyon Sizi Hayatta Tutabilir Mi?

Elektromanyetik radyasyon her ne kadar teknik bir terim gibi duruyor olsada, aslında hayatın her anında bize etkisi olan ama anlık olarak fark etmediğimiz enerji birleşimidir. Elektrik dalgaları ve manyetik dalga enerjilerinin bir araya gelmesi ile oluşur.

Radyasyon kelimesini duyduğunuzda irkilebilir ve tedirgin olabilirsiniz ama bu durum aslında konu hakkında gerçekleri henüz bilmediğiniz içindir. Evet, radyasyondan korkmanıza gerek yok ama sadece hangi radyasyon türü olduğunu bilmeniz gerekir. Hatta size günlük hayattan yanlış bildiğiniz ve doğrusunu öğrendiğinizde şaşıracağınız bir bilgi ile başlıyorum.

Bilgisayarlı Tomografi

Hastanelerde sıkça karşılaştığımız radyasyon içeren cihazlar arasında olan Emar (MR) aslında rontgenden çok daha zararsız olduğunu bilmenizi isterim. MR cihazı manyetik mıknatıslar ve radyo frekansları kullanarak görüntü oluşturmak için kullanılan en zararsız tıbbi cihazlardan biridir. MR cihazına alternatif kullanılan  Bilgisayarlı Tomografi cihazları ise X ışını kullanır ve iyonlaştırıcı etkisi ile röntgenden çok daha fazla zararlı etkileri olan cihazlardır.

Dünya üzerinde ve evrenimizdeki en zararlı olana gelirsek., DNA bozulumuna direkt etkisi olan Gama ışınlarıdır. Rakamlar ile örnek verecek olursak, bir MR cihazı, cep telefonu veya uydu sinyallerinin frekansları ortalama 500 MHz’dir. Ancak nükleer radyasyon olan Gama ışını ise 30 EHz’ye yakındır. Rakamları biraz daha açarsak, 500 MHz (500.000.000 Hz), 30 EHz (30.000.000.000.000.000.000 Hz).

Elektromanyetik Radyasyon Tayf

1986 yılında yaşanan Çernobil nükleer kazası, az önce belirttiğim karşılaşabileceğiniz en yüksek tehlikedeki radyasyonu ortaya çıkaran örneklerden biri diyebilirim. Bu etki patlama alanının en yakın noktasında dakikada 170 röntgen seviyelerini bulan astronomik seviyelerdedir. Kazanın üzerinden 30 yıldan fazla geçmesine rağmen yayılan radyasyon halen etkisini sürdürüyor.

Bu radyasyon türleri Tomografi ve MR cihazları ile insan hayatı kurtarabildiği gibi, nükleer santrallerdeki yaşanan felaket sonuçlarında görülebildiği gibi yüz binlerce, hatta milyonlarca hayatın sonu da olabilir.

Bilim Var ise hayatta kalmak sizin elinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir