Geleceğe Yolculuk Mümkün Müdür?

Geleceğe Yolculuk Mümkün Müdür?

Einstein’ in ünlü görelilik kuramının sonuçlarına göre geleceğe yolculuk mümkündür. Hatta bu olay günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri arasına girmiş bir parçasıdır. Peki biz neden bilmiyoruz, görmüyoruz, haberdar değiliz,… diyorsanız; aslında farkında olmasanız bile biliyor, görüyor, kullanıyor, hatta ve hatta işitiyorsunuz. Bilmece gibi oldu farkındayım ama öyle. Her gün işe giderken, işten dönerken, sinemaya, tiyatroya, pikniğe, futbol veya basketbol maçına, tatile, restorana veya ünlü bir kafe ye giderken en kısa sürede ve en güvenli bir şekilde ulaşmak için veya konumumuzu ve konumları bulmak için kullandığımız o GPS sistemleri var ya işte onlar Einstein den bize yadigarlar. Çok yaşa Einstein !

GPS Uydusu

GPS sistemlerinin çalışmasını sağlayan ve semalarımızda uçuşup duran uydulara nazaran biz (yeryüzü sakinleri Ademoğulları) hiçbir şey yapmadan öylece çizgili pijamalarla TV karşısında uzanıp çay yudumlayıp çerez ayıklarken geleceğe yolculuk yapıyoruz. Ne büyük bir marifet değil mi? Peki ne kadar diye soracak olursanız tam olarak her gün 38 mikro saniye! Mikro saniye ne ola ki diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim efendim. Bir mikro saniye bir saniyenin milyonda biri( 1 mikro saniye = 1/1000000 saniye). Bu da ne şimdi demeyin lütfen, size çok küçük geliyor olabilir ama o 38 mikro saniye hesaba katılmasaydı tatile giderken hayalini kurduğunuz deniz, kum, güneş üçlüsü yerine trafik çilesine gark olabilirdiniz.

Evet tam olarak 38 mikro saniye geleceğe yolculuk. Tamam ama bu da pek bir şey sayılmaz ki derseniz eğer o da bizim küçük mavi noktamızdan kaynaklanıyor derim. Kütle çekimi uzay zamanı bükerek zaman akışını değiştirir der Einstein. Yani kütle çekimi arttıkça zaman yavaşlar. Bizim uydulara göre geleceğe yolculuk yapmamızın sebebi tam olarak da budur. Dünya yüzeyinde zaman, yüzeyden ortalama 20000 km yükseklikteki GPS uydularına nazaran daha yavaş geçmektedir. Bu da bizi uydulara göre her gün 38 mikro saniye geleceğe taşımaktadır.

Dünya’nın kütlesi diğer büyük gök cisimlerine (yıldızlar, karadelikler,…) göre çok küçük kaldığından zaman yavaşlaması göreceli olarak çok daha küçüktür. Fakat Interstellar(Yıldızlar arası) filminde de görselleştirilip işlendiği gibi karadelik veya bir nötron yıldızının kütlesine denk kütle çekimine sahip yere yolculuk yapıldığında zaman akışındaki değişim fevkalade düzeylere çıkabilir.

Geleceğe yolculuk teoride mümkün, filmlerde, romanlarda oluyor ve bu konudaki araştırmalarla beraber uzay teknolojisinin gelişmesiyle de ileriki yıllarda geleceğe dönüşmemesi için hiçbir engel gözükmüyor. Tabi önce şimdiyi değerlendirmeyi başarabilirsek.

SÖZÜN ÖZÜ

“Gelecek bugün ne yaptığınıza göre şekillenir.” GANDHİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir